Чи повинен підприємець (третя група єдиного податку) вести облік товарів на складі?

 Чи можуть до нього застосувати штраф, якщо такий облік не ведеться?Чи повинен підприємець (третя група єдиного податку) вести облік товарів на складі?

Це питання хвилює підприємців – платників єдиного податку, оскільки Законом України від 01.07.2015 р. № 569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (далі – Закон № 569) було внесено істотні зміни до п.12 ст.3 Закону про РРО. Цим пунктом визначено, що суб’єкти господарювання зобов’язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), які відображено в такому обліку. При цьому зазначені вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ. Це означає, що дія названого пункту не поширюється на підприємців – платників єдиного податку першої та другої груп, а також третьої групи, які обрали ставку єдиного податку 5% без ПДВ.

Такий висновок підтверджується і податківцями в консультації, розміщеній у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР), категорія 109.02. На жаль, у ній немає жодного слова про платників єдиного податку третьої групи, зареєстрованих ще й платниками ПДВ.

А тим часом з п.12 ст.3 Закону про РРО випливає, що на них «пільга» стосовно ведення обліку товарних запасів не поширюється. Тобто ця категорія підприємців зобов’язана такий облік вести.

Отже, Закон про РРО вимагає від підприємців – платників єдиного податку третьої групи і одночасно платників ПДВ вести облік товарних запасів у порядку, встановленому законодавством. Але такого порядку для підприємців, незалежно від обраної системи оподаткування, чинним законодавством не встановлено! І не лише порядку ведення обліку товарних запасів, а й порядку руху товарів.

Якщо звернутися до норм ПКУ, то згідно з пп.296.1.1 ст.296 платники єдиного податку, не зареєстровані платниками ПДВ, ведуть облік лише доходів, а платники єдиного податку третьої групи – платники ПДВ ведуть облік доходів і витрат (пп.296.1.2 ст.296). Основним та єдиним документом, в якому платники єдиного податку, зареєстровані платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат, є Книга обліку доходів і витрат, форму та порядок ведення якої затверджено наказом Мінфіну України 19.06.2015 р. № 579. У ній є розділ для обліку витрат, в якому є графа для відображення вартості придбаних товарів. Але обліку надходження та списання товарів під час їх реалізації не визначено. Більше того, всі витрати, у тому числі пов’язані з придбанням товарів, ніяк не впливають на розмір доходу, з якого сплачується єдиний податок. Фактично інформація про витрати є довідковою і потрібна лише для підтвердження зв’язку витрат, на підставі яких формується податковий кредит з ПДВ, з підприємницькою діяльністю.

Знову повторимо: обов’язок вести облік товарних запасів платниками єдиного податку – платниками ПДВ Законом про РРО визначено, але не встановлено порядку його ведення.

У зв’язку з цим постає питання: як покарають за відсутність ведення такого обліку? Раніше порядок обліку товарних запасів було визначено ст.6 Закону про РРО. Законом № 569 цю статтю виключено із Закону про РРО. Немає його і в інших законодавчих актах, якими зобов’язані керуватися підприємці.

Для юридичних осіб дотримання вимог п.12 ст.3 Закону про РРО не викликає жодних проблем, тому що вони в обов’язковому порядку ведуть бухгалтерський облік, одним із елементів якого є облік руху товарних запасів як на складах, так і за місцем реалізації.

Однак нормативно-правові акти, якими керуються юридичні особи, на підприємців не поширюються.

Водночас у ст.20 Закону про РРО визначено фінансові санкції за відсутність обліку товарних запасів – у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, яких не обліковано за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менш ніж 10 нмдг.

Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ.

На думку автора, підприємцям, на яких поширюється вимога п.12 ст.3 Закону про РРО, слід самим визначити порядок ведення обліку товарних запасів. Це допоможе уникнути штрафних санкцій за його відсутність.

Джерело: http://www.buhgalteria.com.ua/Answer_ua.html?id=5084

Коментарі

Поки немає коментаріїв
Контакти
Аудиторская Фирма "Финансы. Бизнес. Аудит"
Контактна особа:
Елена
E-mail:
audit_fba@i.ua
Адреса:
39623, Україна, Полтавська обл., Кременчук, пр. Свободи, 138 на мапі
Включений режим редагування. Вийти з режиму редагування
наверх