Які розрахункові документи має надавати підприємець

Які розрахункові документи має надавати підприємець 

26.12.2016

Як правильно оформити аванс (попередню оплату), отриманий готівкою за роботи чи товар. Які потрібно видати документи клієнту (зокрема, при оплаті абонементу за місяць з йоги підприємцю-"єдиннику")?

Згідно з п. 11 ст. 8 Закону про захист прав споживачів під час продажу товару/послуг продавець зобов'язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу.

Згідно з п. 2 ст. 3 Закону про РРО суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (надання послуг), зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар (послугу), розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Але що таке розрахунковий документ і яка форма йому встановлена чинним законодавством? 

Під розрахунковою операцією розуміють, зокрема, приймання від покупця готівки за місцем реалізації товарів (послуг). А розрахунковий документ, своєю чергою, — це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів (абз. 15 ст. 2 Закону про РРО).

У підкатегорії 109.02 ресурсу «ЗІР» у відповідь на питання: «Яким чином проводити через РРО попередню (авансову) оплату за товар, реалізацію товару з «відстроченням платежу»остаточний розрахунок та повернення готівки?», фахівці ДФС роз’яснюють, що розрахункові операції у разі проведення розрахунків за попередню (авансову) оплату за товар (послугу) проводяться через РРО з зазначенням у касовому чеку «передоплата товарів».

З огляду на таке роз’яснення, вважаємо, що у момент отримання авансу від покупця ФОП-єдинник має йому видати відповідний розрахунковий документ:

  • касовий чек (якщо єдинник зобов’язаний чи за власним бажанням використовує РРО);
  • товарний чек (якщо РРО та/чи РК не застосовується);
  • розрахункова квитанція (якщо застосовується РК).

В той же час, деякі підприємці складають при отриманні готівки прибутковий касовий ордер. Підтверджує право на виписування касового ордера, зокрема, лист НБУ від 22.11.2005 р. №11-113/3961-11591. У переліку розрахункових документів з абз. 15 ст. 2 Закону про РРО прибутковий касовий ордер прямо не наведено. Однак те, що це розрахунковий документ, не викликає сумніву. Якщо підприємець під час розрахунків оформлює прибутковий касовий ордер чи інші касові документи, то вести ще й касову книгу йому не треба (абз. 4 п. 4.2 Положення №637). 

Втім насторожує роз’яснення фахівці ДФС у підкатегорії 109.15 ресурсу «ЗІР»*, в якому вони зауважують: «Приватні підприємці - платники єдиного податку, які здійснюють готівкові розрахунки з покупцями, не ведуть касову книгу та не виписують прибуткові касові ордери. 

Такі платники податків на вимогу покупця надають касовий чек, товарний чек, розрахункову квитанцію, що підтверджує факт продажу товарів».

* Запитання: "Чи має право ФОП платник ЄП виписувати прибуткові касові ордери при розрахунках з покупцями?"

Не можемо погодитися із таким висновком ДФС, адже тлумачення правомірності застосування чи не застосування ФОП касових документів (зокрема й ПКО) покладено на НБУ як на банківського регулятора, а він, як ми зауважили вище, дозволяє їх використовувати.

Обрати, який саме розрахунковий документ складати при отриманні готівки, може сам підприємець (крім випадку застосування РРО, коли в нього варіантів немає і він має надавати саме касовий чек). Зазначимо лише, що форму касового чеку та розрахункової квитанції він зможе знайти у Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженому наказом Мінфіну №13 від 21.01.2016 р., форму прибуткового касового ордеру - в Положенні №637, а ось товарний чек чітко встановленої форми наразі немає, втім, які він може містити реквізити, зазначено у листі ДПСУ від 30.12.2005 р. №13365/6/23-8019.

Автор:

Калашян Катерина

Джерело:

«Дебет-Кредит»

Коментарі

Поки немає коментаріїв
Контакти
Аудиторская Фирма "Финансы. Бизнес. Аудит"
Контактна особа:
Елена
E-mail:
audit_fba@i.ua
Адреса:
39623, Україна, Полтавська обл., Кременчук, пр. Свободи, 138 на мапі
Включений режим редагування. Вийти з режиму редагування
наверх